100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

מאת: רותם הראל (19.01.2016)

השנה היא 2020, בני זוג נכנסים למרפאה, ולאחר תהליך הפרייה חוץ גופית בתנאי מעבדה, מציגים בפניהם 5 אפשרויות לילדיהם העתידיים המוצגים במבחנות סטרילית וממוספרות. החוקרת ניגשת, מחייכת לעברם בלוק לבן, ולאחר תהליך אבחון גנטי סוקרת את תוצאות המחקר המפרט על תכונותיו הגנטיות של הילוד העתיד לבוא . החוקרת תתאר עבורם את המאפיינים החיצוניים, מבנה גוף, מין, יכולות ספורטיביות ולאחר מכן את חוזקותיו וחולשותיו הבריאותיים וצפי ליכולות קוגניטיביות עתידיות ע"פ חיזויים סטטיסטיים. לאחר דין ודברים, הזוג החביב שזה עתה צפה במספר כרומוזומים, בחר את ילדו, וחזר לביתו כאשר הביצית המופרית נמצאת ברחמה של האם. סביר להניח שבזה הרגע הרמתם גבה, אך כלל לא מדובר במדע בדיוני.

לאחרונה התקיים מפגש הדור הצעיר של משקיעי קרנות הון-סיכון בהובלת Microsoft Ventures וכמו רבים אחרים גם Partners Terra venture נכחה באירוע. כיוון שכל משקיע מחפש חברות שונות המתמחות בתחומים שונים, מטרת האירוע הייתה להפרות אחד את השני במידע על סטארט-אפים בישראל שנדמה היה לנו שמתאימים לקרנות אחרות מתוך היכרות עבר זה עם זו. לאחר שלב לחיצות הידיים והחלפת כרטיסי ביקור, הרצה רן לוי לכלל נציגי הקרנות על חדשנות בתחום הגנטיקה ואיך הוא מתקשר לחיינו כחברה של בני אדם וגם כמשקיעים.

כמעין נבואה המגשימה עצמה, קצב הפיתוחים הטכנולוגיים מקבילה לזו שנחזתה בשנת 1965 על ידי גורדון מור במאמר שנקרא חוק מור, המאמר דואג ללוות אותנו עד היום כאשר מדווחת פריצה טכנולוגית חדשה. למעשה כל תחום בחיינו לקח את היכולות הטכנולוגיות החדשות וקישר אותה לעיסוקו- מכוניות ללא נהג, בית חכם, הדפסה בתלת-מימד וכמו כן גם בתחומי הביולוגיה. כיום אם ברצונכם, תוכלו למלא קפסולה ברוק לשלוח את המדגם לאבחון גנטי, תוך מספר ימים תקבלו פירוט על מוטציות גנטיות ב-DNA וסקירה של מאות מחלות שנבדקו האם קיים סיכון גבוה מהממוצע לחלות בהן והאם נמוך. הבדיקה אגב תאפשר לזהות מהיכן אבותיכם הגיעו 500 שנה אחורה מצד האב והאם. עתה נחזור לזוג ההורים שהוזכר בהתחלה, אם ניקח לרגע את היכולת הרפואית המניעתית למעשה, שכל מטרתה לבדוק שהחיבור הרגשי בין בני הזוג תואם את החיבור הגנטי ביניהם וכי קיימת סכנה מינימאלית בשלב ההיריון למוטציות גנטיות ונפתח אותה לכלל האוכלוסייה המעוניינת לחזק את דור העתיד אז כל מה שהוזכר תחילה כלל לא מדע בדיוני וכי לא מדובר בשנת 2020 אלא ב-2016, הטכנולוגיה קיימת.

מעתה נהיה גבוהים כמו ההולנדים או שנזכה לחיי עד בדומה לשמעון פרס אבל בדיוק כאן הבעיה. ביום שנוכל למדוד ולמיין את דור העתיד, זה אותו יום שבו הפער החברתי ישלש עצמו בן לילה אחד. זה אותו היום שהפער הכלכלי בין עני לעשיר יגדל הפער בין גאון לנורמה ובין אדם בריא לחולה, כיוון שרק מעמד כלכלי מסוים יוכל להרשות לעצמו תהליך מיון שכזה.

זוהי דוגמה אחת מיני רבות, קטנה ואף נישתית, אבל אפשר ללמוד ממנה רבות על העיסוק בחדשנות טכנולוגית ובפרט בהשקעות ההון סיכון. קודם כל זהו עיסוק שאין לו אח ורע, אין סוף לפיתוחים השונים וכנראה גם לא התחלה, שעליה אנחנו מתקשים להסכים. זהו צוואר הבקבוק שכל ניצוץ חדשני מגיע אליו והקרנות השונות בוחרות האם לתת את התנופה הפיננסית או להיפרד בידידות. יתרה מכך, החשיבות הגדולה בהסתכלות לטווח רחוק על דרכו של המיזם והשפעתו על החברה כולה. ניתן להבחין שהבחירה בין השקעות לא מסתיימת בכדאיות כלכלית אלא גם באימפקט סביבתי שאנחנו תורמים, האם בסוף הדרך נוכל להסתכל לאחור ולומר שתרמנו ואף שינינו דרך חיים לחיוב? זוהי נקודה קריטית שחשוב לעצור בשבילה, להביט לאחור, ולחשוב, כמשקיע וכיזם.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×