100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: הלכה למעשה

מאת: איציק כהן (11.01.2016)

כשנאמר לי שאני מגיע לebay חשבתי לעצמי "מעניין מה חברה בינלאומית בגודל כזה עושה בישראל". אז הינה התשובה כפי שאני רואה אותה - צוותי הפיתוח עובדים כל העת על פרויקטים חדשים על מנת לגרום לאתר הענק הזה לעבוד יותר טוב תוך שימת דגש גדול על שיפור חוויות הקנייה של הלקוח ופישוט תהליך המכירה עבור המוכר. מהר מאוד הבנתי שיש יחס חשיפה מאוד עדין, בכל אתר הקניות העצום הזה, בין הסוחרים השונים כלפי הלקוחות. לכן, יש להשקיע מחשבה עמוקה מאוד טרם הטעמת שינוי באתר, בכדי לוודא שלא יוצרים חוסר שוויון בחשיפת הסוחרים.

איפה אני נכנס בכל זה? התפקיד שלי הוא לבנות מערכת עזר לצוות שבו אני עובד תוך התחשבות בצרכים של הצוות ובסוגי המידע שאני צריך לעבד. כשאמרו לי שכל מה שמתוכנן לי עבור התקופה הקרובה באיביי הוא לבנות מערכת מהשבוע הראשון ועד סיום הפרויקט, חשבתי לעצמי שאני אסיים לפתח את המערכת יחסית מהר ואעבור לאתגר הבא.

אבל, ופה יש אבל חשוב מאוד, מהר מאוד למדתי שלפתח פרויקט מאפס דורש הכנה מאוד מקיפה.גיליתי שבשלב הראשון יש לבנות דיאגראמה של המערכת. כלומר, להבין איך היא תיראה בסוף (לחברי הסטודנטים כאן אני מתכנן בגדול את הפרויקט גמר). בשלב השני, יש להציג אותה בצורה איכותית, כיוון שכל טעות בשלב הזה עלולה לעלות כסף רב בהמשך. ואז, לאחר שהעיצוב הראשוני של המערכת עבר אישור של מספר אנשי צוות צריך להתחיל שוב לתכנן. מה לתכנן? כן כן אתם לא טועים לתכנן את סביבת העבודה שבה אני אפתח.

אז ממה מתחילים? הכול מבולגן ויש מלא דברים לעשות. בשלב זה, חייבים לעשות סדר בבלגן ולשם כך יש ליצור אבני דרך עד להשלמת הפיתוח. כעת, אני נמצא לאחר הקמת המערכת ובשלבי התאמתה לצרכי הצוות.

במהלך עבודתי, הופתעתי לגלות את היקף ההקבלה בין הלימודים במכללה למנהל לבין העבודה במסגרת התעשייה. במכללה רוכשים כלים שעוזרים לפתח יכולת למידה עצמית, יכולת הדרושה, במידה רבה, לשם העבודה בתעשייה וכדי להצליח לבנות מערכת מההתחלה. בנוסף, יש להתחשב, פעמים רבות, בשיקולי עלות מול תועלת. כך לדוגמה, התחלתי לבחון האם כדאי לבנות מערכת מאפס (מערכת שתצטרך לעבור את כל תהליך הפיתוח הארוך עד למוצר איכותי), דבר אשר עולה הרבה כסף לחברה, או להשתמש במערכת מוכנה ולפתח אותה כך שתתאים לצרכי העבודה בחברה (וגם כאן יש חשיבה על עלות הזמן הנדרשת לשם התאמת המערכת לצרכים השונים של החברה).

לאחר חשיבה מרובה והתייעצות ארוכה, ברוב קולות, התחלתי לעבוד על מערכת של Elasticsearch. מערכת זו מבקשת נתונים מה database של לebay, שומרת אותם ומאפשרת להציגם. לשם הצגת הנתונים בצורה יפה, מעוצבת ונוחה לשימוש ישנה מערכת נוספת שנקראת Kibana. עד עכשיו זה נשמע פשוט, אבל לא, כפי שתיארתי קודם לכן, לא כל כך פשוט להגיע לשליטה כזו במערכת גדולה ומורכבת ואף להתאים אותה לצרכים האמיתיים של הצוות.

אז לסיכום חודש וחצי לאחר כניסתי לebay והמשך הלימודים המעניינים במכללה למנהל (כמובן שבחרתי להתמחות ב big data), כל יום שעובר בעבודה אני מתקרב צעד נוסף לבניית המערכת , ממש כמו בסטארט-אפ. בכל יום מצפה לי אתגר אחר לעבור כדי להגיע לשלב הבא ורק כשאני נשאר כמה שעות אחרי שכולם הולכים אני מבין כמה אני באמת אוהב את מה שאני עושה. ההנאה שלי עכשיו נחלקת בין הלימודים במכללה לבין האתגרים הגדולים בעבודה ואני שמח על כך שהאחד תורם לשני.

אם אתם מסתקרנים לדעת איך תיראה המערכת בסיום בנייתה, היכנסו לפוסט הבא.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×