100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

מאת: רותם הראל (06.01.2016)

בממוצע 97.5% מהסטארט-אפים מוציאים את דרכם בפירוק כזה או אחר בתוך "עמק המוות" של המיזמים. בעולם לעומת זאת, הנתון להצלחה עומד על 10% בממוצע, אך לא בשל איכותם הגבוהה בהיבט הטכנולוגי או העסקי מאלו המוקמים במדינת ישראל, אלא בשל כמות המיזמים המתחרים על תשומת כיסם של המשקיעים אשר גדולה במדינות אחרות. לדוגמא במדינות אירופה כמו איטליה או בריטניה, בהן התרבות חברתית-כלכלית שונה מישראל, המרוץ לחדשנות כמעט לא מתרחש ולכן היכולת להתבלט ולהוביל גדולה יותר.

גם במדינות המזרח לדוגמה טאיוואן, סין, הודו ונוספות אחרות ניתן לראות יותר ויותר משקיעים שיוצאים ממדינותיהם ומחפשים השקעה בסטארט-אפים כאן בישראל, כגון Horizons Ventures הסינית שהשקיעו ב WAZE. בקרן טרה ונצ'ר פרטנרס מארחים קרוב ל-2 משלחות בשבוע ממדינות המזרח המתעניינות ב-Startup Nation הישראלי, חלקן לצורכי שיתוף פעולה עם ארגונים גדולים כמו שיאומי או סמסונג וחלקן כמקום להשקעה והפקת רווחים. אחרי מפגש אחד בין התרבויות מבחינים בכמיהה המשותפת לפיתוחים טכנולוגיים ולחדשנות ומנגד את התהומיות שבין הרצון להצליח, לפחד להיכשל. התרבות במזרח לא משאירה מקום לטעויות בכל שלב בחיי האדם בנוגע לכישלון, אסור בשום פנים ואופן להיכשל. אם נרפרף בדפי ההיסטוריה למאה ה-10 ביפן ניווכח למנהג החרקירי שמחייב התאבדות בשל הבושה מכישלון. אגב, גם ביהדות ההיסטוריה דומה לזו ביפן בעלילות שאול המלך אך זה סיפור אחר. אז נכון, המאה העשירית חלפה מזמן ובכל זאת הפחד מכישלון מרתיע יזמים מהמזרח ליצור, ובשל קדמת הטכנולוגיה נפתחה בפני אותם משקיעים ממדינות המזרח דלת אחורית להשקיע כאן בישראל.

בישראל התרבות שונה, אפשר לשמוע בקלות ברדיו את להקת שבק ס' המסכמת בשורה קצרה מתוך שיר את המוסכמה החברתית 'אני נופל וקם נופל וקם, לא מפסיק ללכת'. התרבות הישראלית מציגה איך הצבר הגיע מהמקום הנמוך בו היה בעבר, דרך רצף ארוך של ניסיונות לנקודת ההצלחה בה נמצא היום. אנחנו מקדשים את הכישלון, לא בהסתכלות פרסונלית השמה את האדם כמרכז הכישלון, אלא מעצם הניסיון אשר מגדיר את הכישלון כאבן דרך בשביל להצלחה.

במהלך העבודה היום יומית אנחנו נפגשים עם עשרות סטארט-אפים חדשניים, רק בחודש האחרון הגישו מעל 400 צוותים יזמיים בישראל מועמדות לגיוס השקעה בהובלת קרן טרה ונצ'ר פרטנרס בפרויקט מיוחד Money Train שנערך ביוזמת הקרן ובשיתוף עם רכבת ישראל ואפשר ליזמים מכל רחבי הארץ לפגוש משקיעים פוטנציאליים במהלך נסיעה ברכבת מחיפה לבאר שבע. כאשר מנתחים את הצוותים בהסתכלות אנתרופולוגית מגלים את מגוון האוכלוסייה באקו-סיסטם הישראלי בתחום היזמות- מנערים בבית ספר תיכון ועד מבוגרים בגילאי פנסיה, נשים וגברים, פריפריה ומרכז, שוני דתי, זהו למעשה כמעט המקום המזוקק ביותר בשוויון בין שונים.

בעשור האחרון מושג האקזיט תפס את פירוש המושג 'הצלחה', בהלת הזהב של 1848 בקליפורניה היא המרדף אחר האקזיט של ימינו, משקיעים מחו"ל, משקיעים מקומיים, יזמים צעירים, מבוגרים, צווארון כחול ולבן, לכולם יש חלום, ובגדול. אך כמו אז גם היום, כעבור תקופה של עשייה יזמית, רבים נשארים ללא מיזם ובלי תמונת לחיצת הידיים ברגע ההנפה בנאסד"ק, ולכן חשוב לזכור שזה לא כישלון, זאת רק אבן הדרך בשביל להצלחה.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×