100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: מתאקלם, מתמקם, מתקדם

מאת: שובל חבר (06.01.2016)

"שובל תגיד, איך זה לעבוד במחלקת הביקורת? במחלקה הכלכלית? מיסים? על מה אתה ממליץ? זה באמת סיזיפי כמו שרובצת הסטיגמה על המשרדים הגדולים? אתה נהנה שם? EY באמת ראשונים בענף?" ועוד שלל שאלות שמופנות אליי במכללה בימים שבהם אני חוזר לחבוש את כובע הסטודנט. ממש בלי לשים לב כבר עברתי יותר ממחצית הדרך, מחצית מהפרויקט שנותן לי יתרון על פני חבריי לספסל הלימודים, יתרון שמתבטא בידיעה של מה מצפה לי ולאן פניי מועדות (בטווח הקצר בכל אופן), לאיזה כיוון אני צועד, וכיצד אוכל להתכונן טוב יותר לקראת המשוכה הבאה.

בפרק הזמן שחלף בין כתיבת הבלוג הראשון עד למילים הנכתבות ברגעים אלו, הספקתי לעבור ממחלקת הביקורת למחלקה הכלכלית. אז מה בעצם אני עושה? במחלקת הביקורת נחשפתי לתיקים של חברות פרטיות, ציבוריות, חברות הייטק בגדלים שונים, בעלות אופי פעילות שונה ובהתאם לכך אופן הביקורת נעשה בצורה שונה, על פי הסעיפים המהותיים של החברה המבוקרת. בכל פעם אני מקבל משימות אחרות, שדרכן אני משלים לעצמי את הפאזל הדו מימדי – המחבר בין הפרקטיקה, לבין התיאוריה שאני לומד באקדמיה, וכמו שכבר ציינתי בבלוג הקודם החיבור ביניהן הדוק מאין כמותו. לדוגמה, בדיקת ניירות העבודה של החברה ביחס לדוחות הכספיים שפורסמו על ידה, שותף לסוגיות מעניינות שבהן נתקל צוות הביקורת במהלך עבודתו מול חשב הכספים של החברה, עובר על פרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון ומהם מקיש על המשך פעילות החברה, בודק את אישורי היתרה המתקבלים מצדדים שלישיים ביחס למה שכתוב בספרי החברה, שואל כל שאלה שרק עולה בדעתי על מנת לראות את הקשר בין קורסים שלמדתי בחשבונאות פיננסית וביקורת, ולא נח עד שמקבל תשובה ודוגמה מוחשית לכך.

יחסי אנוש והסביבה החברתית מפתיעים אותי בכל פעם מחדש. אין רלוונטיות לטייטל של החברים לצוות, כולם מושיטים יד ושמחים לעזור בעת הצורך, דוחפים אחד את השני ומשרים אווירה נעימה, צעירה וחברותית במסגרת העבודה. קצת לפני המעבר למחלקה הכלכלית, ישבתי לשיחה בת 4 עיניים עם סניור-מנג'ר של הצוות, ובנוסף ניהלתי שיחה חטופה עם מנכ"ל הפירמה. במהלך שיחות אלו קיבלתי צידה נוספת לדרך, טיפים ודגשים שעליי ליישם על מנת שאוכל לצעוד באותו מסלול בו עברו בכירי הפירמה.

כשהגעתי למחלקה הכלכלית, כל הסטיגמות הנדושות ששמעתי מהסובבים אותי על עולמו של רואה החשבון, התנפצו כהרף עין. במהלך שהותי בכלכלית, אני נחשף לתחום חדש אותו למדתי על קצה המזלג באקדמיה, נושא הערכות השווי. רון הסניור משתדל להכניס אותי לעניינים עד כמה שניתן, על אף העובדה שהוא צריך ללמד אותי 95% מהעבודה. פרט להערכות השווי, קיימות גם מחלקות בדיקת הנאותות, מיזוגים ורכישות וייעוץ אסטרטגי. 4 מחלקות פנימיות בתוך הכלכלית, כלומר, אי אפשר להגיד שרואה החשבון עושה ביקורת ותו לא. המחלקה הכלכלית פותחת נתיב שונה לחלוטין מנתיב הביקורת המסורתי. כמו למטבע, לכל דבר יש שני צדדים, חיובי ושלילי, במהלך ההתמחות אני מניח על כף המאזניים את כלל השיקולים, ובסופו של דבר ההחלטה שתתקבל תהיה מושכלת ומבוססת על סמך התנסותי המעשית.

נקודה נוספת אליה אני נחשף לראשונה בחיי בווליום יחסית גבוה, היא כל נושא הפרסום וההופעה באור הזרקורים. באתר ובעיתון של כלכליסט, בפייסבוק של החברה, ברחבי המכללה, תמונות וקליפים, חברים ומשפחה שמפרגנים ותומכים. מטבעי, אני בן אדם שאוהב להישאר מאחורי הקלעים, להישאר בעילום שם, לדחוף ולהוביל למטרות שלי בשקט ובצניעות, "איש של מעשים ולא של צילומים" הגדירו אותי חבריי. כך או כך, גיליתי שזה הרבה פחות מפחיד ממה שדמיינתי.

בהמשך הדרך, אני צפוי להתמחות במחלקת המיסים, להשתתף בראיון לאתר כלכליסט ביחד עם מנכ"ל הפירמה דורון שהרבני, ולעבור לניו יורק להתמחות נוספת, רילוקיישן! (סתם, לא, הלוואי).

עד כאן בינתיים. בבלוג הסיום אשתף בחוויות נוספות ובסיכומים אחרונים.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×