100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

מאת: רותם הראל (29.11.2015)

7 שניות בלבד, 7 שניות הם הזמן הממוצע ליצירת רושם ראשוני לפי מחקרים פסיכולוגיים. 7 שניות אשר מורכבות מקוד לבוש, טון דיבור, שפת גוף וקשר עין. כנראה ששבע שניות יספיקו לומר "שלום! אני רותם הראל, נעים מאוד!" ללחוץ יד, להישיר מבט, לחלק חיוך ולאחר מכן הרושם נחתם בזיכרון. 30 שניות. 30 שניות זה הזמן הבין-לאומי הממוצע לנאום קצר על מי אני, מה אני מחפש ואיך אוכל לעזור לכם ובשפה יזמית "The Elevator Pitch".

37 שניות וקרוב ל-80% מהתפיסה החברתית-מקצועית שלנו נקבעה, אתם בטח שואלים מה הם 20% הנוספים? אהאה, אלו למעשה העבודה והחריצות שיבואו בהמשך. אני נכנס למרחב החדשנות והיזמות של עיריית תל אביב בשיתוף קרן ההון סיכוןVenture Partners Terra, מרחב פתוח בעיצוב סטארט-אפי מרוצף בעץ גלריה, חלונות רחבים עם נוף תל אביבי מרשים מאחת הקומות הגבוהות של מגדל שלום המיתולוגי. שולחנות ארוכים ומשותפים לחברות הצעירות ופופים פזורים בכל פינה. אני מחייך ומרגיש בעננים, זוהי קפיצת מדרגה ענקית מעולם האקדמי-תיאורטי לעולם התעסוקה, מה שנקרא "החיים האמיתיים". זוהי ההזדמנות לקחת את הכלים הפיננסים וליישם אותם על חברות קיימות. טוב, אולי זה לא מדויק, אבל בהחלט מתבססים על הקורסים השונים, רק הפעם למילים במסמך יש ערך מעבר לציון מספרי, הם מהווים חלק מדרך לקבלת החלטה עם השלכות מוחשיות.

אורן כוכבי, סמנכ"ל שיווק וחדשנות בקרן טרה ונצ'רס, המנטור להתמחות, מפגיש אותי עם מנהלת מרכז החדשנות TLV Create, מרכז הבוחר יזמים מנוסים אך צעירים, ללא רעיונות בשלב מוקדם מאוד, ובתהליך מתודולוגי עוזר להם להבין מהם אתגרי האנושות במאה ה-21 ואיך הם יכולים לעזור למצוא להם פתרונות.

אני נפגש עם מתמחים עמיתים המגיעים ממקומות שונים בעולם- ארגנטינה, גרמניה, טורקיה, ארה"ב ועוד. כולנו בעלי מטרה משותפת – "ללכלך את הידיים". לכל אחד מאתנו יש פרויקט מרכזי ולצדו משימות נלוות כמו הכנות לקראת כנס משקיעים בטייוואן, סיוע לחברות הפורטפוליו ועבודות פיתוח עסקי שונות שאנחנו מבצעים במקביל. דרך אגב, הפופים, הם רק למראית העין, לאף אחד מאתנו אין זמן לשבת להתרווח עליהם, וגם לא לשתות את הבירות שנהוג לראות בסרטים במקרר ייעודי.

ההתמחות שלי מתחלקת בין שני מוקדים מעניינים: מרחב החדשנות התל אביבי (Create TLV),

וחממת הסטארט אפים (Incubator) של טרה ונצ'רס בפארק ההיטק ביוקנעם שם מתקבלים הסטאר-אפים בשלב מתקדם בתהליך ובו גם השקעת המשאבים רחבה יותר – כמילון דולר למיזם. אני מגלה שהזמן היחיד לחקור וללמוד את המקצוע בקרן הון סיכון הוא במהלך הנסיעה עם המנהלים ואני מתחיל להתעניין. דמיינו לרגע שיש לכם ארבע מזוודות כסף שלוויתם מבני משפחתכם, עבורם הם עבדו במיטב זמנם ואתם מציעים אותם למיזם המצליח הבא, כעת נותר רק לבחור את ארבעת היזמים והמיזמים שיפיקו את המיטב מכספכם ולנסות להקטין סיכונים בשלב הבחירה של הסטארט-אפים. זאת החלטה קשה, חלק מתהליך הבדיקה לצורך הקטנת הסיכונים מבוצע למעשה על ידי המתמחה בהובלת המנטורים כמובן, לחקור ולבדוק שווקים קיימים ועתידיים ובסוף לספק דוחות, חוות דעת אישית והמלצות לפעולה. הרווח בהשקעה חייב להיות כספי, אבל לא רק, Terra שותפה למגמה עולמית – השקעות "אימפקט" – כאשר לצד הרווחיות חייב להיות ערך סביבתי- אקולוגי, בריאותי, חסכוני המשפר את חיינו בדרך כזו או אחרת.

בחממה אני פוגש את הסטארט-אפים השונים אותם הקרן מקדמת, ועליהם למדתי מבעוד מועד על מנת לפצות על פער הזמן הקצר בהתמחות. כעבור מספר דקות אני שותף מהצד לשיחה בין מנהל סטארט-אפ למשקיע, 30 דקות הצגה, מספר דקות לשאלות ונגמר. הבעיה הכי קשה לחברה צעירה היא ליצור את ההזדמנות בכלל לגרום למשקיע להסכים לפגישה ראשונה, בה מחליטים GO או NO GO. במידה והיא מוכתרת בהצלחה, ממשיכים לפגישה שנייה, ושלישית ולאחר מכן פותחים בתהליך ההשקעה (שנמשך כחודשיים) כדי לאפשר פיתוח של המיזם ולשלם משכורות לעובדים. 7 שניות, 30 שניות, 30 דקות ונגמר. כל יום מחדש עד להצלחה או לסגירה, כל יום של יזמות חדשנות ואתגר חדש למשקיע וליזם.

שלכם, רותם הראל.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×